POMÓŻ CPS! ZŁÓŻ DONACJĘ!

CLICK HERE
07 TUESDAY WYDARZENIA

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

DOŁĄCZ DO NAS

CLICK HERE
03.04.20
Jak przedłużyć pobyt w USA?
W związku z epidemią koronawirusa na stronie gov.pl zostały zamieszczone informacje dotyczące legalnego przedłużenia pobytu na terytorium Stanów Zjednoczonych dla posiadaczy ESTA, czyli osób, które wjechały do USA po zniesieniu wiz, jak również dla osób, które wjechały do USA na podstawie wizy. więcej»


WIADOMOŚCI

02.26.2020

Śpiewać każdy może!

Członkowie Klubu Seniora „Krakus”, który działa w Centrum Polsko - Słowiańskim spędzają bardzo aktywnie czas. W klubie od lat działa chór, który prezentuje się podczas różnego rodzaju spotkań i akademii. Członkowie klubu z roku na rok powiększają swoje grono oraz urozmaicają repertuar. Osoby lubiące śpiewać spotykają się w Krakusie od dawna. Jednak teraz Chór nabrał bardzo profesjonalnej oprawy i może pochwalić się również wyjazdowymi występami do innych Stanów.

W 2017 roku osoby, które spotykały się na próbach chóru na wniosek pana Juliana Morawca postanowiły nadać swoim występom bardziej profesjonalnego charakteru i oprócz tego, że poproszono o stworzenie zarządu chóru. Podczas głosowania powołano przewodniczącego, którym został Waldemar Ostrowski oraz dwóch zastępców Stanisławę Krzyś i Alojzego Jaksika. – Ja zacząłem do Klubu Krakus chodzić w 2006 roku, wówczas już funkcjonował chór, który wcześniej prowadził Michał Dzumaga. Jednak, kiedy odszedł o nas pan Michał była pustka i pani Stanisława Krzyś postanowiła wziąć sprawy chóru w swoje ręce i zaczęliśmy ponownie śpiewać. Wspólnie jednak pod wyraźną pieczą Pani Stasi zaczęliśmy ponownie występować przed członkami klubu Krakus podczas różnego rodzaju akademii. Do śpiewu przygrywał nam Michał Smusz - wspomina Alojzy Jaksik.

W 2014 roku wraz z żoną Grażyną do klubu zaczął przychodzić Waldemar Ostrowski.

- Początkowo obserwowaliśmy występy chóru, który wtedy prowadziła pani Stasia. Za jej namową w roku 2015 najpierw żona, a dwa miesiące później ja, zostaliśmy członkami chóru - mówi Waldemar Ostrowski.

- Wspólnie przygotowywaliśmy wszystkie materiały przed każdą akademią, podczas której występowaliśmy. Robiliśmy kopie tekstów i śpiewaliśmy bez dyrygenta. Uznaliśmy, że byłoby wspaniale, gdyby chór miał kogoś kto będzie nadawał profesjonalny ton naszym występom i za przewodnictwem pani Stanisławy Krzyś zwróciliśmy się do dyrektora programu Klubu Krakus z prośbą o taką osobę. Okazało się, że przyszła do nas pani Katarzyna Drucker i ona ma muzyczne przygotowanie zawodowe i zaczęliśmy pod jej kierownictwem szlifować nasze głosy i występować przed szeroko rozumianą publicznością. Pojechaliśmy nawet z występem do New Jersey - opowiada Waldemar Ostrowski. W chórze po wyborach zarządu został stworzony regulamin podzielono zakres czynności. – Dzięki regulaminowi mogliśmy uporządkować występy solistów i z myślą o nich stworzyliśmy inicjatywę tzw. „Wolny Mikrofon” i w tym jednym dniu w miesiącu osoby, które mają zdolności wokalne, instrumentalne, recytatorskie mogą zaprezentować się na scenie przed publicznością występując solo - dodaje Waldemar.

Każdy z zarządu chóru ma swoją określoną rolę. Pani Stasia służy doświadczeniem i dba o całokształt i przekazała zarządowi wszystkie zebrane przez lata materiały i teksty piosenek tak, aby dziś było wszystkim łatwiej. Obecnie wszystkie akademie prowadzi Pan Waldemar Ostrowski i on również dba o dekorację sceny. Na pytanie, jakie predyspozycje powinien mieć przyszły chórzysta wszyscy zgodnie odpowiedzieli, że wystarczy mieć dobre chęci i zapał do śpiewania. Jednak każdy kto wszedł do zarządu chóru posiada bardzo bogate doświadczenia, jeżeli chodzi o występu publiczne oraz dekorowanie sceny. Pan Waldemar w Klubie Krakus oprócz funkcji przewodniczącego klubu dba o to, aby były piękne dekoracje sceny podczas występów.

- Z wykształcenia jestem inżynierem mechanikiem, dlatego radzę sobie dobrze z pismem technicznym jak również z rysunkiem odręcznym i technicznym. Będąc w wojsku zawsze dbałem o dekoracje naszej świetlicy, brałem udział w różnych konkursach i przy organizacji wydarzeń patriotycznych, kulturalnych i sportowych. W dziecińskie w szkole podstawowej brałem czynny udział w występach teatrzyku szkolnego tańcząc czy też recytując wiersze – dodaje Waldemar Ostrowski.

Również pani Stanisława Krzyś może pochwalić się bogatym doświadczeniem, jeżeli chodzi o występy sceniczne podczas akademii, które sama prowadziła w Polsce.

- W Polsce organizowałam wycieczki i różnego rodzaju wyjazdy oraz akademie, prowadziłam różnego rodzaju przedstawiania – wspomina pani Stanisława.

Pan Alojzy z chórem związał się jeszcze w Polsce.

- Śpiewaliśmy z chórem na stadionie 10-lecia w Warszawie. A jako dziecko tańczyłem poloneza w zespole ludowym – dodaje Alojzy.

Marzeniem wszystkich członków chóru jest utrzymanie poziomu występów oraz większa aktywność wszystkich członków Klubu Seniora Krakus. Wszyscy członkowie chóru serdecznie zapraszają chętnych do udziału w próbach, które odbywają się dwa razy w tygodniu.

Przewodniczący: Waldemar Ostrowski
Wice przewodniczący: Alojzy Jaksik i Stanisława Krzyś

Członkowie Chóru:

 • Waldemar Ostrowski
 • Leokadia Watras
 • Wojciech Zebrowski
 • Julia Garbasz
 • Marianna Prusaczyk
 • Józefa Kopacz
 • Jadwiga Szałyga
 • Grażyna Ostrowska
 • Stanisława Krzyś
 • Małgorzata Posłuszna
 • Mieczysława Jaksik
 • Tadeusz Nowak
 • Julian Morawiec
 • Krzysztof Zeliński
 • Wanda Wójcik
 • Stanisław Kulczycki
 • Tadeusz Dmowski
 • Alojzy Jaksik
 • Zofia Wiszniewska
wróć
DFTA
KONSULAT
KOSCIUSZKO
UNIA
INSTYTUT PIŁSUDKIEGO
INSTYTUT KULTURY
CLARK
POLISH CULTURAL FOUNDATION
CENTRALA
POLISH AMERICAN CONGRESS
BROOKLYN
NYPD

 
 
 
 
KLIKNIJ TUTAJ