POMÓŻ CPS! ZŁÓŻ DONACJĘ!

CLICK HERE
25 TUESDAY WYDARZENIA

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

DOŁĄCZ DO NAS

CLICK HERE
02.06.19
Festyn z okazji Dnia Dziecka w Centrum Polsko Słowiańskim na Greenpoincie
Centrum Polsko-Słowiańskie każdego roku organizuje festyn dla dzieci. Dokładnie 1 czerwca w dniu Dziecka polonijną organizacją zawładnęły najmłodsi. Podczas tego wyjątkowego dnia miała miejsce bardzo podniosła uroczystość, gościem honorowym imprezy był Darek Barcikowski, Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2019. więcej»


WIADOMOŚCI

12.03.2018

Patriotyczna wystawa w Centrum Polsko-Słowiańskim na Greenpoincie

2 listopada w Centrum Polsko-Słowiańskim otwarta została piękna, patriotyczna, polsko - amerykańska wystawa. Do udziału w wystawie CP-S zaprosiło polonijną oraz polską młodzież z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Łasinie.

Oprócz młodzieży z Polski prace zaprezentowali uczniowie z Polskiej Szkoły im. Marii Konopnickiej na Greenpoincie oraz studenci klasy malarstwa, która działa przy Centrum Polsko-Słowiańskim, a prowadzi ją profesor Krzysztof Zacharow. Pierwszym gościem, który zobaczył wystawę „Wolna Polska”, był wicekonsul Mateusz Gmura.

Wystawę otworzyła Bożena Kamiński - CEO/prezes CP-S, która przywitała serdecznie gości i podziękowała polonijnej młodzieży za zaangażowanie oraz wkład, jaki włożyli w wykonanie patriotycznych prac. Następne głos zabrała Danuta Bronchard, wiceprezes CP-S i jednocześnie dyrektorka Polskiej Szkoły im. Marii Konopnickiej na Greenpoincie:

- Chciałam bardzo podziękować zarządowi CP-S za to, że w tym pięknym pomieszczeniu możemy pokazać prace polskiej młodzieży - powiedziała.

Podczas swojego wystąpienia Danuta Bronchard zwróciła uwagę na bardzo ważny fakt, że Rada Miasta Nowego Jorku uchwaliła kilka dni temu trzy rezolucje dotyczące Polski.

- Jedna z nich ustanawia 11 listopada Dniem Niepodległości Polski w Nowym Jorku. Dwie pozostałe rezolucje wprowadzają: 11 października jako Dzień Kazimierza Pułaskiego oraz 15 października - Dzień Tadeusza Kościuszki. Pomysłodawcą przyjęcia uchwał był radny Robert Holden - powiedziała Bronchard.

Uczestnicy wystawy byli zachwyceni pracami dzieci.

- To jest niesamowite, jak młodzi Polacy widzą walkę o odzyskanie przez Polskę niepodległości. Wszystkie prace zachwycają, jednak mnie najbardziej zawsze wzruszają portrety Józefa Piłsudskiego w wykonaniu dzieci, jego wąsy przedstawione na pracach plastycznych są wspaniałe - powiedział wicekonsul Mateusz Gmura.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również prace wykonane przez dzieci z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Łasinie. Nad ich wykonaniem czuwała instruktorka sekcji plastycznej Karolina Maryniak, która prace przekazała pod koniec sierpnia, bezpośrednio na ręce przedstawiciela Centrum Polsko-Słowiańskiego z Nowego Jorku wiceprezes Danuty Bronchard. Wiceprezes podczas wakacyjnego pobytu w Polsce na zaproszenie dyrektora Marka Czarnuch złożyła wizytę w Miejsko-Gminnym Ośrodku w Łasinie. Była to okazja do bliższego, bezpośredniego poznania działalności prężnego ośrodka działającego w tym niewielkim miasteczku województwa kujawsko-pomorskiego.

Po zakończeniu części oficjalnej na dzieci czekał słodki poczęstunek, przygotowany przez Centrum Polsko-Słowiańskie.

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Granatowska

wróć
DFTA
KONSULAT
KOSCIUSZKO
UNIA
INSTYTUT PIŁSUDKIEGO
INSTYTUT KULTURY
CLARK
POLISH CULTURAL FOUNDATION
CENTRALA
POLISH AMERICAN CONGRESS
BROOKLYN
NYPD

 
 
 
 
KLIKNIJ TUTAJ