HELP PSC! DONATE TODAY!

CLICK HERE
01 WEDNESDAY OUR EVENTS

SIGN UP FOR NEWSLETTER

BECOME A MEMBER

CLICK HERE
18.03.20
All Classes Suspended at PSC for 30 days
We handle all matters by phone and online. Contact the Center by phone: (929) 373-6346, or E-mail: pscadmin@polishslaviccenter.com Due to the spread of the coronavirus and our responsibility to the health and safety of our clients we will be suspending all classes operating at the Polish Slavic Center for 30 days. More»


NEWS

01.10.2018

Z kraju nad Wisłą do stolicy świata – Nowego Jorku

Rozmawiała Agnieszka Granatowska
Chór Cantores Varmienses, który działa przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie, przywiezie nowojorskiej Polonii polskie kolędy, a wraz nimi ducha polskiego Betlejem. W grudniu w Nowym Jorku w wielu miejscach posłuchać będzie można pięknych kolęd, które dla Polonii wykonają członkowie chóru. "Z kraju nad Wisłą do stolicy świata – Nowego Jorku – przywieziemy to, co najcenniejsze – polskie kolędy, a wraz nimi ducha polskiego Betlejem" – powiedział podczas rozmowy z redakcją „Echa Polonijnego” dyrygent chóru prof. Benedykt Błoński.

- Tuż przed świętami Bożego Narodzenia wprowadzicie Polonię w uroczysty świąteczny nastrój. Proszę powiedzieć, jak doszło do Waszej wizyty w USA i gdzie wystąpicie?

- Chór Cantores Varmienses przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie przyjeżdża do USA na zaproszenie Związku Śpiewaków Polskich w Ameryce, okręg siódmy w Nowym Jorku. Pobyt będzie trwał od 13 do 20 grudnia 2017 roku. Chór przebywać będzie tylko w Nowym Jorku, gdzie odbędzie kilka spotkań z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, w czasie których będzie prezentował tradycyjne polskie kolędy i pastorałki, m.in.: w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku, siedzibie ONZ, klubach seniora: „Krakus” i „Amber” na Greenpoincie i Jana Pawła II na Manhattanie oraz w amerykańskiej parafii na Forest Hills. Cytując księdza: „To będzie takie specjalne spotkanie z ludźmi, którzy pracują charytatywnie w kościele... i później jest taki obiad, poczęstunek po mszy świętej w formie podziękowania... taki opłatek…”.

- Czy wcześniej chór Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie występował w NYC?

- Zespół nigdy nie był w USA i dlatego bardzo się cieszymy, że będziemy mogli odwiedzić NYC, spotkać się z Polonią, w dodatku w tak szczególnym czasie, w przededniu świąt Bożego Narodzenia. Będziemy śpiewać polskie kolędy i pastorałki, które – mam nadzieję – będzie z nami nuciła publiczność licznie zgromadzona na koncertach. Chór Cantores Varmienses powstał w 2009 roku i od początku prowadzi bardzo aktywną działalność artystyczną. Koncertuje wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, wykonując programy wokalno-instrumentalne, jak również prezentuje się na scenach zagranicznych (Białoruś, Litwa, Rosja, Bułgaria, Hiszpania), przedstawiając programy a cappella głównie polskich kompozytorów. Chór bierze także udział w międzynarodowych konkursach chóralnych, skąd przywozi nagrody i wyróżnienia: 2010 r. – Bułgaria – I miejsce, 2014 r . – Hiszpania (Lloret de Mar/Barcelona) – dwa Złote Medale. Jak widać chór ma swoją renomę w środowisku muzycznym Olsztyna, Polski, jak również poza granicami kraju.

- Jak wygląda nabór kandydatów do występów z chórem?

Każdy występ poprzedzony jest wielogodzinnymi próbami, przesłuchaniami indywidualnymi i grupowymi. Trzeba pamiętać, że Chór Cantores Varmienses, choć funkcjonuje przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie, to jest zespołem amatorskim. Tworzą go lekarze, prawnicy, nauczyciele, architekci, urzędnicy, animatorzy kultury i studenci wielu kierunków Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Od ośmiu lat spotykamy się na próbach trzy razy w tygodniu, a nieraz w soboty i niedziele, aby dopracować w szczegółach utwory koncertowe, które następnie prezentujemy przed publicznością w kraju i za granicą. Spędzamy także ze sobą wakacje, urodziny i śpiewamy na ślubach naszych chórzystów. Łączy nas miłość do muzyki.

- Jakie predyspozycje trzeba mieć, aby śpiewać w chórze?

Podstawowe predyspozycje, jakie trzeba spełnić, aby śpiewać w chórze, to: dobry głos, dobry słuch, dobre poczucie rytmu, pasja śpiewacza i…niekoniecznie trzeba znać nuty i czytać utwory z nut, choć jest to mile widziane.

- Jak dobiera Pan repertuar?

- Chór Cantores Varmienses działa przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie, stąd przede wszystkim wykonujemy utwory na chór i orkiestrę zaplanowane przez dyrektora artystycznego filharmonii na początku sezonu artystycznego, jak chociażby Krzysztof Penderecki – Requiem polskie, C. Orff – Carmina burana, W.A. Mozart – Requiem d-moll, Msza C-dur „ Koronacyjna”, J. Rutter – L.van Beethoven – IX Symfonia, opery: G. Puccini – „Tosca”, G. Verdi – „Traviata”, E. Humperdinck – „Jaś i Małgosia”, G.C. Menotti – „Amahl i nocni goście”, operetki: I. Kalman – „Księżniczka Czardasza”, J. Strauss – „Zemsta nietoperza”. Ale nie tylko. Mamy w repertuarze również Musica sacrum a cappella, Musica profanum a cappella, artystyczne opracowania pieśni ludowych polskich i zagranicznych, standardy muzyki rozrywkowej jak: „Moon River”, „Over the rainbow”, „New York, New York”, „Autumn leaves”, „Fascinating Rhythm”, jak również kolędy polskie i zagraniczne. Czyli mamy kilka programów, które w zależności od zapotrzebo-wania możemy zaprezentować.

- Czy jest duże zapotrzebowanie na muzykę chóralną w Polsce i na świecie?

- Tak i z radością obserwuję, że jest coraz większe. Jeżdżę trochę po świecie. Jako juror biorę udział w międzynarodo-wych konkursach i festiwalach chóralnych i mogę stwierdzić, że powraca moda na muzykę chóralną i muzykowa-nie zespołowe. Co jest też bardzo waż-ne, poziom artystyczny chórów też jest coraz wyższy.

- Czy jako dyrygent czuje się Pan spełniony i jakie Pan ma marzenia zawodowe, które czekają na realizację?

W tym roku (2017 r.) obchodzę 35-lecie swojej pracy artystycznej i chyba mogę powiedzieć, że czuję się spełniony jako dyrygent, a także jako naukowiec. W wieku 42 lat (w roku 1999) otrzymałem z rąk prezydenta RP tytuł profesora sztuk muzycznych. Z chórami prowadzonymi przez siebie koncertowałem w całej Europie, w niektórych krajach wielokrotnie, a także w Meksyku i Argentynie (dwukrotnie). Podczas koncertów miałem szczęście sześciokrotnie spotkać się z Ojcem św. Janem Pawłem II. Zdobywałem najwyższe nagrody (grand prix, złote medale) na konkursach i festiwalach międzynarodowych. Prowadziłem międzynarodowe warsztaty chóralne. Dyrygowałem wielkimi dziełami wokalno-instrumentalnymi, jak chociażby: W. A. Mozart – Requiem d-moll, Msza C-dur „Koronacyjna”, J. Rutter – Requiem, M.A. Charpentier – Te Deum, F. Schubert –Stabat Mater. A teraz spełni się jedno z moich marzeń: koncerty dla Polonii amerykańskiej i pobyt w NYC w okresie przedświątecznym.

- Co oprócz koncertów planujecie państwo podczas wizyty w Wielkim Jabłku?

- Chcielibyśmy zobaczyć jak najwięcej. Nie wiem, kiedy znowu zawitamy do NYC. Dlatego planujemy bardzo dużo. Jaki będzie efekt końcowy – zobaczymy. W planach jest Metropolitan Opera, musical na Broadwayu, Statua Wolności, Empire State Building lub WTC ONE, muzea (np. Museum of Modern Art – MoMA), no i oczywiście choinka i lodowisko przy Rockefeller Center.

- Na koniec proszę zaprosić Polonię do udziału w Waszych koncertach w metropolii.

- Wiemy, że Boże Narodzenie jest świętem rodzinnym, że w wieczór wigilijny przy opłatku jednoczy się rodzina, odnajdują się wzajemnie ludzie sobie najbliżsi. „Trzeba ten obraz opłatka i Wigilii przenieść dzisiaj na wszystkie polskie rodziny w ojczyźnie i poza jej granicami. Trzeba pomyśleć o całej Polsce jako o jednej rodzinie...”  – tak powiedział Jan Paweł II 23 grudnia 1981 r. Odpowiadając na wezwanie największego z synów polskiej ziemi wyruszamy w podróż za ocean. Z kraju nad Wisłą do stolicy świata – Nowego Jorku – przywieziemy to, co najcenniejsze – polskie kolędy, a wraz nimi ducha polskiego Betlejem. Serdecznie zapraszamy do wysłuchania naszych koncertów, które odbędą się w Nowym Jorku w dniach 13-21 grudnia 2017 r. 

- Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Agnieszka Granatowska 

back

LOGOS

DFTA
KOSCIUSZKO
KONSULAT
PFK
UNIA
BOSTON
CENTRALA
BROOKLYN
KONGRES
INSTYTUT
PILSUDSKI
NYPD

 
 
 
 
CLICK HERE