HELP PSC! DONATE TODAY!

CLICK HERE
01 WEDNESDAY OUR EVENTS

SIGN UP FOR NEWSLETTER

BECOME A MEMBER

CLICK HERE
18.03.20
All Classes Suspended at PSC for 30 days
We handle all matters by phone and online. Contact the Center by phone: (929) 373-6346, or E-mail: pscadmin@polishslaviccenter.com Due to the spread of the coronavirus and our responsibility to the health and safety of our clients we will be suspending all classes operating at the Polish Slavic Center for 30 days. More»


NEWS

10.20.2017

Uroczysta Gala z okazji 45 lecia Centrum Polsko-Słowiańskiego

Amerykańskie i polskie urzędy doceniły wkład i zaangażowanie społeczne na rzecz Polonii jakie niesie CP-S. W tym roku Centrum Polsko-Słowiańskie, które na co dzień prowadzi działalność społeczno-kulturalną, celebruje swoje 45-lecie istnienia. Rada Dyrektorów tej niezwykle ważnej dla Polonii organizacji zadbała o to, aby każdy z członków CP-S znalazł coś dla siebie i mógł wziąć udział w uroczystościach, które przygotowało CP-S.

W ramach obchodów 45-lecia działalności odbył się uroczysty odczyt o historii CP-S, wyjazd do West Point, zabawa taneczna oraz wystawa historycznych zdjęć, uroczysta Gala i koncert „Polonia wspiera młode talenty”. Działalność CP-S została zauważona i doceniona przez polskie i amerykańskie organizacje, czego dowodem są liczne wyróżnienia i dyplomy za zasługi, które zostały przyznane CP-S podczas uroczystej Gali, jaka miała miejsce 19 października w restauracji Giando on the Water na Brooklynie z zapierającym dech w piersiach widokiem na Manhattan.

Wyróżnienia i nagrody

Uroczystą galę prowadzili Anna Podolak – aktorka teatralna i telewizyjna mieszkająca i grająca na deskach teatrów w Nowym Jorku i w Polsce oraz Dariusz Barcikowski – wydawca „Białego Orła” i konsul honorowy CT.

Uroczystość rozpoczęła Katarzyna Joanna Sperczyńska, która razem z zebranymi gośćmi zaśpiewała hymn polski i amerykański. Inwokację wygłosił ksiądz Jacek Woźny z parafii św Stanisława Kostki na Staten Island, NY. – Kiedy otrzymałem to piękne zaproszenie na Galę 45-lecia CPS, na którym widnieje zielone jabłuszko – symbol Nowego Jorku, a na nim biało czerwone serce wzruszyłem się. To piękne przesłanie jakie niesie za sobą ta obchodząca dziś jubileusz organizacja zostało wyrażone w tym sercu, które każdego dnia okazują Polonii Zarząd, Rada Dyrektorów i pracownicy CP-S – powiedział ksiądz Jacek Woźny.

Podczas uroczystości wręczono liczne nagrody oraz złote medale za zasługi dla Centrum Polsko-Słowiańskiego, które w imieniu Rady Dyrektorów odebrała Bożena Kamiński - dyrektor wykonawczy i prezes CP-S. Nagrodzono również zasłużonych i długoletnich pracowników, którzy oprócz dyplomów otrzymali nagrodę finansową.

Goście

W uroczystości udział wzięli pracownicy CP-S, przedstawiciele organizacji amerykańskich oraz polonijnych, z którymi Centrum Polsko-Słowiańskie współpracuje realizując swoje statutowe zadania. Na sali pojawili się przedstawiciele Polsko Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, Maciej Golubiewski – konsul generalny RP w Nowym Jorku, Joseph R. Lentol – New York State Assemblyman, Dariusz Bonisławski – prezes stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Josue Pierre – który reprezentował miejskiego kontrolera Scott M. Stringera oraz Sandra Chapman z biura prezydenta Brooklynu Erica L. Adamsa, a także Mary Odomirok z biura Congresswoman Carolyn B. Maloney. Każdy z gości honorowych w swoich wystąpieniach podkreślał, jak wielką rolę pełni dla Polonii Centrum Polsko-Słowiańskie.

- Jest mi niezmiernie miło, że mogę wręczyć złoty medal Stowarzyszenia Wspólnota Polska w dowód uznania pracy na rzecz Polonii. CPS jest organizacją, która potrafi tak pięknie łączyć tyle funkcji i tak racjonalnie dysponuje dotacjami, które otrzymuje od miasta Nowy Jork na utrzymanie programu dla seniorów. Tu także można zaciągnąć fachowej porady prawnej oraz socjalnej. Mało tego, można również wziąć udział w przepięknych wystawach oraz wysłuchać wspaniałych koncertów. Mało jest w środowisku polonijnym rozsianym na całym świecie tego typu organizacji, które potrafią sobie świetnie poradzić na tylu płaszczyznach - powiedział Dariusz Piotr Bonisławski prezes stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Część artystyczna

Po część oficjalnej swoje umiejętności taneczne zaprezentowali młodzi Polacy z Polish American Folk Dance Company, którzy najpierw wykonali szereg tradycyjnych tańców ludowych, a później - jak na polską tradycję przystało - zaprosili gości do zatańczenia poloneza. Ku zdziwieniu wszystkich na parkiecie pojawili się niemal wszyscy goście honorowi. Po ludowych występach był czas na piękny koncert w wykonaniu Doroty Piotrowskiej z zespołem oraz na wspólne rozmowy wszystkich uczestników Gali z okazji 45-lecia działalności CP-S.

Zdjęcia: Agnieszka Granatowska, Zosia Żeleska-Bobrowski

back

LOGOS

DFTA
KOSCIUSZKO
KONSULAT
PFK
UNIA
BOSTON
CENTRALA
BROOKLYN
KONGRES
INSTYTUT
PILSUDSKI
NYPD

 
 
 
 
CLICK HERE